Vinařství Ampelos

Vinařství Ampelos

Popis vinařství

Historie

Ampelos není klasické vinařství, ale šlechtitelská stanice ve Znojmě, která produkuje pouze omezené množství odrůdových vín. Společnost je nejstarším šlechtitelským pracovištěm v České republice a jedno z nejstarších na světě, které se zaměřuje na odrůdy s vysokou mírou cukernatosti už v raném stádiu růstu. V současné době je pod drobnohledem 30 odrůd vinné révy.

Název stanice není náhodný, je odvozený od jména věrného člena družiny řeckého boha Dionýsa. Po jeho náhlé smrti se Ampelos proměnil ve vinný keř, aby „zůstal“ stále mladý a přítomný.

Ocenění

Za svou práci získal Ampelos mnohá ocenění v Čechách i za hranicemi. Jmenovat můžeme zlatou medaili za Ampelos Kerner výběr z hroznů 2011, polosladké, blanc z kanadské soutěže Sélection Mondeales des vins 2012, čestné uznání za Muškát moravský 2007 z International wine Challenge ve Vídni v roce 2008.

Odrůdy

Bílá, červená, růžová vína i klarety naleznete v prvotřídní kvalitě. Z bílých vín si můžete pochutnat na Aureliu, Chardonnay, Hibernalu, Pálavě nebo Ryzlinku vlašském, z červených to jsou Blauberger, Dolfender, Cabernet Sauvignon, Neronet, Modrý portugal. Sestava růžových vín nabízí například Rulandské modré nebo Svatovavřinecké.

Degustace

Ampelos nabízí řízené degustace jak v jejich vlastním zařízení pod vedením zkušených sommelierů, tak i v místě, které si určíte vy sami. Zároveň si můžete zvolit počet degustovaných vzorků. Každá degustace je doplněna o historii degustovaného vína, současný způsob pěstování révy vinné a poodhalí tajemství technologických postupů při výrobě jejich vína.

Galerie

Seznam položek je prázdný.