Moravská vína

MORAVA, ZEMĚ VÍNU ZASLÍBENÁ

Od chvíle, kdy Římani na Moravu přivezli první sazenice révy uběhla dlouhá doba. A moravská vína už dávno nejsou popelkou na světových trzích a výstavách.


Letem moravským vinařským světem

Klika byla, že římský císař Probus nařídil vysazovat vinice ve svých koloniích za Alpami. V letech 276–282 se dostalo i na kraj pod Pálavou, kde v roce 1926 našli vinařský nůž z té doby.

A pak už to šlo ráz na ráz zásluhou Slovanů, mnichů i šlechticů. Zvyšovaly se výměry vinic, zdokonalovala se vinařská legislativa, bojovalo se proti dovozu zahraničních vín a naopak pro vývoz těch moravských. Vinaři se potýkali s kalamitami, vysazovali nové vinice, pilovali technologie a hlavně se stále pilo :-)

Pilíř českého vinařství

Morava vždycky byla a bude pilířem našeho vinařství. Sídlí tam významné vinařské instituce, každoročně přibývají nová vinařství a vína z moravských vinohradů bodují na prestižních soutěžích po celém světě. Možná pomalu, ale o to jistěji se dostávají do hledáčků významných obchodníků s vínem i milovníků kvalitního vinného moku.

Zdejší skvělá bílá vína charakterizuje kořenitost, mineralita, látková plnost díky úrodným půdám a svěží kyseliny. Pro červená vína je typická zemitost, ovocitost a jemnost.

Na Moravě je téměř 96 % ploch všech vinic registrovaných v Česku. Vinařská oblast Morava se dělí na čtyři podoblasti: mikulovskou, slováckou, velkopavlovickou a znojemskou.

Trocha vinné poezie nikoho nezabije

Ach, ta vinná Morava! Básník Oldřich Mikulášek o tom věděl své.

Spí potom víno v sudě, spoutaném obručí jak prstenem, tím zásnubním; spí jako nevěsta v hlubokém náručí ženicha – a sní s ním, co z jejich lásky zbude, až tisíc přípitků je navždy rozloučí. (z básně Sudy)

 

Nejprodávanější

Stránka 1 z 1 - 5 položek celkem

Stránka 1 z 1 - 5 položek celkem